A Büxirup története
A történetem 2012-ben, a Bükkszentkereszti Gyógynövényes Napokon kezdődött. Akkoriban egy sörözőt üzemeltettünk, és az idelátogató vendégeknek gyógynövényes limonádékat készítettem. Az volt a cél, hogy megismertessem velük a hely jellegzetes ízeit, de ne csupán tea formájában. A limonádék annyira elnyerték a vendégek tetszését, hogy szerettek volna hazavinni belőlük. Hirtelen csak kis Liptonos üvegekbe tudtam őket csomagolni. Ekkor ugrott be, hogy ezekből a finomságokból valódi terméket lehetne készíteni.
Sokat gondolkodtam hogyan lehetne ezt hivatalosan csinálni, milyen engedélyek kellenek hozzá, merre menjek, ötletem se volt, hiszen ekkor még senki nem csinált ilyen termékeket. De elindultam, hogy megszerezzem az engedélyeket. Egy NÉBIH-es hölgy javasolta, hogy válasszam az őstermelő-kistermelői utat, mert ez sokkal egyszerűbb, jobban lehet kreatívkodni.
Mielőtt belevágtam volna, fölmentem Bükkszentkereszten, Gyuri bácsihoz hogy beszéljek. Kíváncsi voltam, mit szól az ötletemhez, és nem zavarja-e, hogy ilyen termékeket készítek. Nagyon örült az ötletemnek, sőt rengeteg jó tanáccsal is ellátott. Szerencsére nagyon sokat tanultam tőle. Sokat jártunk neki növényeket gyűjteni, szinte bejártuk az egész Bükköt és ez a későbbiekben igazán hasznomra vált, milyen növényt, hol találok. Hogyan tudom őket szárítani, miként lehet őket feldolgozni, úgy hogy a növény leghasznosabban részeit használjam. Először 4 féle ízű szirupot készítettem, utána jött a kutatás, kísérletezés, milyen gyógynövényekből tudok finom szirupokat készíteni.
Rengeteg idő ment el vele, volt ami annyira borzalmasra sikeredett, hogy napokig kellett szellőztetni a konyhát, mert rettenetesen büdös volt. Volt, hogy sok volt a cukor, kevés a növény, volt visszakristályosodás, volt amik megromlottak, de a sok-sok kísérletezésnek meglett az eredménye. Igazán finom, ízletes szirupok készültek el a konyhában.
Útnak indultam, rengeteg boltba betették a Büxirup termékeit, de amire a legbüszkébb vagyok, hogy az elmúlt 13 év alatt nagyon sok emberhez és országba eljutottak ezek az apró csodák. 2017-től a Bükki Nemzeti park védjegyes termelője voltam 2023-ig.
2018, 2019-ben rengeteg díjazást elnyertem az országos szörp versenyen, amit az Agrárminisztérium támogatott. Rengeteg versenyen elindulhattam volna, de valami hiányzott belőlem hozzá, és a Covid is elvette a kedvem. Ez végre teljesen elmúlt, minden a legnagyobb rendben van körülöttem. Ezért lett az új célom az, hogy segítek másoknak is felépíteni a saját kézműves kis vállalkozását, hogy segítsek az éttermeknek, igazi jó minőségű kézműves termékeket előállítani, hiszen most ebben a nehéz időszakban mindenkinek szüksége van egy olyan plusz bevételre, ami egy kicsit biztonságosabbá teszi az életüket.

Megjegyzések
Megjegyzés küldése